Gyógynövények, gyógyhatásai

Minden, amit tudni érdemes a jótékony hatású gyógynövényekről, melyeket az emberiség évezredek óta ismer és alkalmaz!

ALMAFA

almafagyumolcs.jpg

Prius malus

Apfelbaum

Az almafát mindenki ismeri és gyümölcsének értékessége és kellemes íze miatt nálunk mindenütt termesztik.

A gyökér kérge phlorizin, keserű glykozidát tartalmaz, mely a malária-parazitákat elpusztítja; ezért a kinin pótszere volt. 5 mgr bőr alá fecskendezve, cukrot választ ki a vizeletből. Kis adagolásban cukorbajosoknak ajánlják. A gyökérkéregben még ezenkívül pectin, cser- és citromsav van.

A nyers, finoman reszelt alma a különböző eredetű hasmenésnek (diarrhoea), vérhasnak és paratifusznak gyakorlatban bevált gyógyszere.
Almadieta: a betegnek korához mérten 500-1500 gr kimagozott almát adunk anélkül, hogy folyadékot kapna; 3 nap után könnyű étrend.

Nyersen az emésztést mozdítja elő, vitamin, foszfor- és almasav-tartamánál fogva az agyra van jótékony hatással, a vese és máj működését szabályozza. A tapasztalat azt látszik igazolni, hogy ott, ahol sok almát fogyasztanak-elsősorban ahol angyban termesztik-köszvényes beteg nem igen fordul elő.

Az almakúra (alma, vagy almabor) köszvény, elhájasodás, vese és húgycső betegségeinél igen ajánlható. Egy ilyen almakúránál 1-2 pohár alambort, vagy bizonyos mennyiségű almát fogyasztunk el. Rozskenyeret vagy kétszersültet ehetünk hozzá.

Az almalé frissen üdítő és kiválasztást fokozó, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság, köszvény és emésztéskörüli zavar esetében. Ha az almalé gyomornyomást vagy hasmenést okozna, úgy azonnal abban kell hgyni a kúrát. Megjegyezzük, hogy amikor almalevet iszunk, füstölt húsokat, erősen füszerezett és pácolt ételeket ne együnk, valamint tartózkodnunk kell az alkoholtól is.

Az almasavó étvágyat támaszt, a nyelv lepedékét eloszlatja, kínzó, hurutos köhögést enyhít, úgy hogy ezeknél a betegségeknél nagy eredménnyel használjuk. Az elfogyasztandó mennyiség egyénenként változik, gyenge terészetűek naponta 1-2 evőkanállal fogyasztanak belőle.

birs.jpg

BIRS

Cydonia vulgaris. 

Birskörtvély, bűzösalma, bisoma, - Quitte.

Fa vagy cserje. A levelek tojásdadok, eleinte molyhosak, alul szürkén molyhosak. A csészelevlek rendszerint a termésen rajta maradnak. A szormok piroslók.

Hatóanyaga: cukor, almasav, némi cseranyag.

Hűsítő, bevonó, lágyító, nyugtató és izgalmat szüntető.

A magjából készült vizes nyálkakivonatnak van meg ez a sajátossága, amiért is gyomor- és toroknyálkahártyák gyulladásánál használjuk; továbbá köhögésnél és hűlésből származó betegségeknél.

A nép ismeri sajátságait szemgyulladás, repedezett bőr, sebes csecsbimbó és ajak, égési sebre, aranyércsomó, fagyások eseteinél alkalmazza.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 25
Heti: 70
Havi: 776
Össz.: 232 827

Látogatottság növelés
Oldal: ALMAFA-BIRSALMA
Gyógynövények, gyógyhatásai - © 2008 - 2024 - gyogynovenyekgyogyhatasai.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »