BODZA, FEKETE
Sambucus nigra
Csete, fáibodza, gyepűbodza.-
Holunder, Flieder, Hollerbusch.
Fa vagy cserje, melynek fája és ága belül üres, barna kérge a fiatal korban szemölcsszerű pórusokkal van borítva. Levele sötétzöld, szárnyas, fűrészelt; bogernyő virágzata 5-6 ágú sárgásfehér. Gyümölcse ibolyakék gömbölyded, húsos bogyó.Hazánkban ritkás erdőben fordul elő. Főleg azonban ültetik.
Virágzatát(flores), levelét(folium), kérgét(cortex), gyökerét (radix), gyümölcsét (fructus) gyűjtik. Ezek képezik a kereskedelmi árút.
Hatóanyaga: sambunigrin glycosida és illóolaj, stb. Gyümölcsében tyrosin.Virága elismert izzasztó. Ilyen minőségben (hűlésnél) és az ebből előálló fej-, fog-, fülfájásnál, valamint mellszúrásnál használják.
Légcsőhurut (infulenza), köhögés, nátha, rekedtség és gyomor elnyálkásodásnál, amikor rendesen citrommal ízesítjük a teát, igen jó hatást érünk el. Ezekben az esetekben 2-3 óránként kell a forró teát inni, míg tökéletes izzadás nem áll be.
A bodza gyökér és kéreg kedvelt húgyhajtó. Gyökere ezenkívül hashajtó is. A friss és vékony fakéregből, vagy ágacskából készült főzetet elhájasodásnál és vízkórnál használták. Az öreg fakéreg értéktelen.
Gyökerét és virágját bőrkiütés, scrofulosis és elhájasodásnál adják.A gyümölcs nedve (succus) a trigeminus-ideg zsábájának és köszvénynek dicsért gyógyszere.Forrázata fájdalomcsillapító, nyugtató.
Nagyfokú fejfájás, mely görcsszerűen jelentkezik, a bodza-, rutával és kecskefűvel kevert teájával elmulasztható.A gyümölcsből készült befőtt és jam gyomor-, vese-, hólyagöblítő, tüdőbajosoknak kitűnő tüdőtisztító háziszer. Bélrenyheségnél is ajánlatos.
Mandula- és torokgyulladásnál rendszerint tejjel szoktá ka bodzavirágot leforrázni és így végzik a toroköblítést.A bodzateának, illetve a tea gőzölgésének oszlató hatásánál fogva fülfájást, rekedtséget, a torokban képződő daganatot szokták gyógyítani vele, továbbá fájdalomcsillapító borogatásnak is kitűnő.
Izzasztónak rendszerint hársfavirággal, gyalogbodzával, sóskaborbolyával és diólevéllel rendelik.(A néphit szerint, ha a bodza akkor, amikor már érett gyümölcsöt is hoz, még mindig virágzik, hosszú télre van kilátás.)
Vizeletválasztó (diureticus) tea.
Veszünk 10 gr mezeizsúrlót,40 gr édesgyökeret és40 gr bodzakérget.E keverékből 1 evőkanálnyit veszünk 1/4 vízre és 5 percnyi főzés után leszűrjjük. E főzetből a beteg 2-3 csészényit fogyasszon el naponta.
Izzasztó-tea.
Forrázzunk le 200 gr vízzel2 gr hársfavirág,3 gr kamilla és4 gr bodzavirág keverékét.A szüredéket forrón, esetleg 2 csészével is az izzadás bekövetkeztéig fogyasszuk el.Amikor a beteg lázas, izzasztó teát adni nem szabad.
Vízdaganat oszlató.
Friss bodza ágainak háncsából, rozsliszttel jól kigyúrt tésztát készítünk és azt a dagadt lábra felkenjük, ruhával befedjük, rögzítjük. Mindaddig frisset kell alkalmazni, míg a daganat teljesen le nem lohad.
Vízkór elleni tea
(Hager)Flos sambuci 10 gr.Fruct. carviFruct. juniperi aa. 3 gr.Bulb. scillaeFruct. petroselini aa. 2 gr.M. f. spec. az egészet 1/2 l vízzel megfőzzük,1/2 órai állás után leszűrjük és napközben elfogyasztjuk.