Gyógynövények, gyógyhatásai

Minden, amit tudni érdemes a jótékony hatású gyógynövényekről, melyeket az emberiség évezredek óta ismer és alkalmaz!

133715.jpg

GYAKORLATI TANÁCSOK
(Hidegkivaonat, kompenzációs eljárás)

Az illóolajokat tartalmazó füvekkel, vagy fűkeverékekkel főzetet készíteni nem lehet, ezért a főzettel való készítési mód mindinkább veszít jelentőségéből. Ezenkívül egyes alkatrészek tartósabb főzéssel hatóerejükben csökkennek.

Így például a condurangó értékes anyagai a melegben oldhatatlanokká válnak.

A nyálkát tartalmazó drogoknál (zilizgyökér, lenmag) ott ahol éppen a nyálkatartalmak gyógyító hatására számítunk, hideg áztatással készítjük háziszerinket. Sokszor veszítenek értékes hatásukból az alkaloidák, glycosidák, fehérje-anyagok és festékanyagok is.

Sem a főzet, sem a forrázat el nem tartható, alkalomszerűen, mindig frissen készüljenek.

A hideg úton készített kivonat (infusum frigide paratum) a gyakorlati megállapítások alapján a legttartalmasabb készítési forma. Itt víz, alkohol vagy bor lehet a kivonatoló anyag. Minél több a gyantás anyag, annál több alkoholt használunk, amikor az anyag értéke aromás keserűanyagában van, akkor több vizet használunk a kivonathoz.

Az aromás anyagok kivonatolásánál 2-3 órára, keserőanyagoknál 10-12 órára, a gyantáknál 24 órára van szükség. Ha tovább áll a kelleténél, az anyag megromlik.

Álatlában, ha reggel akarjuk efogyasztani teánkat, mely ezeket az anyagokat tartalmazza, úgy este áztatjuk be, ha este úgy reggel tesszük ugyanazt, leszűrjük és az egészet megissuk, vagy napközben kortyonként elfogyasztjuk.

Így például: rhamnus frangula (kutyabenge), senna, stb. vagyis az antrachinon drogok áztatással háromszor annyi hatóanyagot tartalmaznak, mint főzve, igaz, hogy keserűbbek is. A zsályánál viszont a meleg főzet mégegyszer annyi hatóanyagot tartalmaz, mint a hideg kivonat, a meleg teájában inkább kimutatható az illóolaj és az íze is csípősebb.

A gyakorlat és a vizsgálatok alapján bebizonyosodott, hogy átütőbb és gyorsabb hatás kiváltására számíthatunk, ha a következőkben felsorolt növényekből és növényi részekből hideg kivonatot készítünk:
Tekintettel, hogy a gyógynövények rendszerint keverékek és csak ritkábban ajánlunk egy-egy drogot magában, így a következő készítési módot ajánljuk, amikor is minden körülménnyel és minden növényi rész hatóanyagával számot vetettünk:

-A használati utsítás szerint előírt keveréket az előírt víz mennyiségének felével 6-8 óráig, vagy egy éjen át beáztatjuk, aztán egy szűrőn áteresztjük.
-A szűrőn visszamaradt anyagot az előírt vízmennyiség másik felével leforrázzuk vagy felfőzzük, majd ezt is megszűrjük.
-A két folyadékot összöntjük és agy egyszerre vagy többszörre elfogyasztjuk.

Mi az egyes növények leírásánál közölt recepteknél általános irányelvek alapján adtuk meg az elkészítés módját.

A fentebb közölt elkészítési móddal igyekeztünk elkerülni azt, hogy nem megfelelő eljárással értékes hatóanyagok tönkre menjenek.
Ha azonban az orvos a receptura alkotórészeinek hatóanyagából következtetve a kívánt hatást fokozni, vagy csökkenteni akarja, úgy szabadon dönthet afelől, hogy mleyik elkésítési módot írja elő.


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 19
Heti: 46
Havi: 752
Össz.: 232 803

Látogatottság növelés
Oldal: Gyakorlati tanácsok
Gyógynövények, gyógyhatásai - © 2008 - 2024 - gyogynovenyekgyogyhatasai.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »