Gyógynövények, gyógyhatásai

Minden, amit tudni érdemes a jótékony hatású gyógynövényekről, melyeket az emberiség évezredek óta ismer és alkalmaz!

gyogynovenyek_kezelese.jpg

A gyógynövény gyűjtés kis kátéja

Mielőtt bárki is gyógy-(orvosi-) növényt gyűjtene be, győződjék meg pontosan arról, hogy községe határában minő gyógynövény fajtákat találhat; mennyiségileg gazdaságos-e a gyűjtés és- talán ez a legfontosabb- gyűjtését eredményesen értékesíteni tudja-e? Ezen adatok beszerzése lehet csak bizots, anyagi károsodást kizáró megélhetés vagy mellékfoglalkozás alapja.

Ebből kiindulva feltételezhető tudat birtokában gondoskodjék a gyűjtő alkalmas szárító helyiségről, mely tágas, szellős, pormentes és elzárható legyen. A szbadban, naptól védett szárítás talán ajánlatosabb, hisz mindenütt rendelkeznek naptól védett területtel, viszont padlások, górék, pajták bérelhetők s így az esős időjárás sem lesz kerékkötője a szárítási munkáaltoknak. Több gyűjtő lehetőleg mesterséges szárítóberendezést állítson fel, mert az ilyen berendezés kifizetődik, amennyiben a gyógynövények szárítása után azon gyümölcsöt, zöldséget, gombát stb. lehet szárítani.

Mindez berendezkedésnél arra legyünk tekintettel, hogy azon vagy azzal elsőrendű árut állítsunk elő. Az áru kiegészítése és a vele történő minden mestekedés viselje magán a gondosság és a lelkiismeretes munka jellegét. A tetszetős, gondosan begyűjtött árut jól fizetik meg, míg a selejtes, piszkos, néha még kevert árunak nincs értéke, nincs vevője.

A gyógynövények begyűjtésénél bizonyos szempontok irányadóak. Ezen szempontokat azért is figyelembe kell venni, mert attól függ a vönény kelendősége, felhasználhatósága, értéke, hatóanyagtartalma. A gyűjtőnek ismernie kell a növényt, annak minden változatát, a növény részeit és azok fejlődését, de tudnia kell azt is, hogy mikor kell begyűjteni a kereskedelmi árucikkat képező növényt vagy annak részét.

Gyakorlati szabály

a rügyeket (gemma) kifejlődésük előtt,

a leveleket(folia) a növény virágzása előtt,

a virágokat (flos) teljes kinyíláskor,

a gyümölcsöket (fructus) beéréskor,

a gyökereket és gyöktörzseket (radix, rhizoma) rügyfakadás előtt, vagy a levelek hullatása közben, ősszel gyűjteni, amikor hatóanyagban legdúsabb.

 Jellemzésül arra, mennyi tényező áll szerves összefüggésben a növény hatóanyagának változásával (talaj, éghajlat, időjárás) megemlítjük még, hogy befolyásolja a drog tartalmasságát a hold állása és változó szaka, mint ahogy csillagászok megállapítása szerint a napfoltok is befolyásolják a növény fejlődését, növését.

Ismeretes, hogy már a szőlőbirtokosaink is tudják, hogy a szőlő érését a napfoltok befolyásolják. Mindenbből láthatjuk, hogy naptári pontossággal nem lehet a gyógynövények begyűjtésének idejét meghatározni, mert figyelmes elbírálás alá esik a növény begyűjtésre szánt részének fejletsége.

Tapasztalhattuk, hogy Szabolcsban, Soprom vidékén, a Mecsekben, a Bakonyban a vények fejlődése kéőbben következik be, mint a Duna-Tisza közén, más a Dunántúl még más időben a Hortobágyon és Szentes környékén. Páratelt, meleg tavaszi, napos időben, mezők, rétek, szántók, erdők gyorsan kizöldülnek, száraz nyári nap a virágot és gyümölcsöt hirtelen beérleli, viszont a korai őszi fagy csakhamar lehullatja a leveleket és gyümölcsöket.

A növény begyűjtésének ideje (napszak) az áru minőségére, így tehát értékeére van fontossággal. A növény földfeletti részei száraz időben, az érzékeny virágok a harmat felszikkadása után gyűjtendők, mert ellenkező esetben a nedvesen begyűjtött áru színét veszti, megbarnul és selejtes vagy éppen hasznavehetetlen árut ad; különösen vonatkozik e megállapítás a kellő gondosságot és körültekintést igénylő virágok begyűjtésésre. A gyökerek, gyöktörzsek, mint láttuk, tavasszal vagy ősszel a nap bármely szakában gyűjtehetők, itt azonban a gyors szárítás a fontos, amiről a továbbiakban lesz még szó.

Egyes növények értéke, -vonatkozik ez elsősorban az értékes alkaloidákat tartalmazó növényekre, -hatóanyagának bőszégétől függ.

A növény hatóanyaga napi
, évszakbeli ingadozásnak van alávetve. Így pl. a csudafalevélnél (stramonium) mállapították, hogy a reggel gyűjtött levélben több az alkaloida, mint az este gyűjtöttben. Ezzel szemben állás közben sokat veszít alkaloida tartalmából. Legjobb tehát nyár közepán, július körül gyűjteni a leveleit. Vizsgálatok azt is igazolták, hogy tartalmasabb az esős időjárás és kevés napsugaras idő után gyűjtött levél.

A nadragulya gyökerének alkaloida tartalma nappal nagyobb, mint éjjel; virágzás előtt a leghatásosabb, a gyümölcsérés ideje alatt a legkisebb.

A gyűszűvirág levelei (purpurea, lanata) délután több glycosidát tartalmaznak, mint reggel vagy délelőtt.

A borsmenta (menth.pip.) nyáron, virágzáskor sok olajat tartalmaz.

A növények begyűjtését lehetőleg valamilyen szerszámmal végezzük (kés, olló, sarló, kamillafésű), ami által a növényt újrafejlődésében nem akasztjuk meg és a jovő évi gyűjtés lehetőségét is előmozdítjuk. Egészen learatni sem szabad a növényt a feltalálási helyén, mert ezáltal kipusztul.

kamillafesu.jpg

Gyakran megesett, hogy valamely község határában általánosan elterjedt vadontermő növény volt feltalálható, míga következő évben annak se híre, se hamva nem volt. Ez a lelketlen gyűjtő bűne, ki teljesen learatta a növényt, talán még tövestől is kiirtotta.

Iskolapéldája ennek a gondatlan, lelkiismeretlen gyűjtésnek a hazai gyógynövényeink közül, a különben igen értékes ezerjófűnek (herb centaurii) esete. Egyik évben vaggontételek kerültek ki belőle, míg a következő évben jelentéktelen volt a felhozatal. A lelketlen vagy hozzá nem értő gyűjtők gyökerestől tépték ki a füvet és így kiirtották azt.

Megjegyzem, hogy a gyökeres áru ennél a fűnél az értékesítés rovására megy. Elelkiismeretlenség nemcsak azt eredményezi, hogy a növényt kiirtják és sok embernek jövő évi kenyérkeresetét kétségessé teszik, hanem a föld birtokosai, erdők tulajdonosai, a gyógynövények gyűjtését nem fogják engedélyezni, amikor a gyűjtők karvastagságú ágat törnek le, hogy a virágot pl. a hársfáról elcsíphessék.

A jóindulatú, értelmes gyűjtő, amikor a növény már begyűjtésre nem alkalmas, mert magtermésbe ment át, összegyűjti és a kitermelt magot alkalmas helyen elszórja, hogy azok a jövő évben dús termést hozzanak.

Kímélettel, gondossággal, szakértelemmel, de főleg szeretettel és jóindulattal, az elmondott hibák kiküszöbeölhetők és a vadontermő gyógynövényeink begyűjtésével nagy kereseti lehetőségekre nyílnik alkalma parlagon heverő kincsek kiaknázása által.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 35
Heti: 251
Havi: 681
Össz.: 232 732

Látogatottság növelés
Oldal: A növények gyűjtése
Gyógynövények, gyógyhatásai - © 2008 - 2024 - gyogynovenyekgyogyhatasai.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »