Gyógynövények, gyógyhatásai

Minden, amit tudni érdemes a jótékony hatású gyógynövényekről, melyeket az emberiség évezredek óta ismer és alkalmaz!

flowers.jpg

Általános tanácsok

VIZES GÖNGYÖLÉS, PAKKOLÁS

Egészségünk fenntartásához hozzájárulhatunk azáltal is, hogy bizonyos időközökben (14-15 naponként) hideg göngyölést, pakkolást veszünk.

A göngyölés lényege abban áll, hogy a test egy bizonyos ideig a hónaljtól a térdekig szinte légmentesen ruhába van göngyölve. E pakolások igen jó közérzést váltanak ki. Az elhájasodott emberek,, amennyiben teljesen ártalmatlan és biztos súlycsökkenést és kellmes közérzést akarnak elérni, vegyenek kétszer hetenként hidegvizes göngyölést. Az asztmások és szívbajosok ugyancsak eredménnyel használhatják a hidegvizes pakkolásokat, azzal a könnyítéssel, hogy a szívtájékot a pakkolásból ki kell hagyni..

Általános szabály, hogy minden gyulladás fellépésénél hideget, görcs és hideglelésnél lehetőleg egészen meleg göngyölést adjunk. Szívbajos egyének görcs és hideglelésnél a hastól kezdődő, lábat is belevett meleg pakkolást kapnak.

Ha azt akarjuk elérni, mint ahogy reumánál, köszvénynél, vérmérgezésnél kívánatos, hogy a hatás minél előbb bekövetkezzék, úgy szénapolyva-, zabszalma-, zsúrlófű-, vagy fenyőkivonat-főzetbe mártjuk a göngyölésre szánt ruhát és egy arra alkalmas teát is adunk a betegnek.

A szénapolyva meleg pakkolás felmelegít, megizzaszt; a zabszalma-főzet meleg pakkolása vese-, hólyag- és reumatikus bántalmaknál kitűnő; zsúrlófű az előbb említett bajok fájdalmas görcsokozó betegségeinél és vizelési nehézségnél; a fenyőkivonat a véredényekre és az idegrendszerre van hatással, valamint flebecsülhetetlen mindenfajta reumatikus bántalmaknál.

Ecetes-vizes, vagy sós-vizes göngyölést is szoktak alkalmazni (1/4 l ecet, vagy 10 dkg só egy mosdótál vízben). Az ecetes-vizes göngyölést különösen ott szokták alkalmazni, ahol a  testet meghűlésekkel szemben kell megedzeni. A vérszegény, gyenge szervezetű, testalkatú és idősebb egyéneknél és azoknál, kik a hideg vizet nemtűrik, vagy a hideg víz természetüknél fogva ellnszenves, továbbá azoknál, akiknél a testhőmérséklet a rendesnél alacsonyabb, a pakkolásokat-ha ez az ő esetükben javasolt-kezdjék meg meleg, majd folytassák langyos és lassú átmenettel hideg vízzel. A pakkolásnál fontos kellék, hogy a pakkolásra szánt lepedő, ruha lehetőleg teljesen légmentesen borítsa a testet, hogy hideg érzés ne támadhasson azáltal, hogy a test és a pakkoló ruha között levegő jár. Ezt úgy kerülhetjük el, hogy a derék alá párnát helyezünk.

A meleg göngyölés csak addig maradhat a testen, míg annak meleget ad (3/4-1 óra). Elhájasodott, vérmes egyének legalább négyszeresen legyenek begöngyölve. Gyermekek, öregek, vérszegtények, legyöngülteknél 1-2-szeres göngyöléssel célt fogunk érni. Minél vastagabb a pakkolásra szánt ruha, annál több meleget vesz magába és annál tovább fejti ki oldó, kiválasztó hatását. Ha az a célunk, hogy izzasztást idézzünk elő meleg vagy akár hideg pakkolással, úgy még izzasztó teát is itatunk forrón a  göngyölés alatt álló egyénnel. Szükségesnek tartjuk megjegyezni, hogy a göngyölésre szánt ruha ismételt használatbavétel előtt alaposan kimosandó.

A hideg göngyölést, pakkolást úgy készítjük, hogy alepedőt (lehetőleg durva szövésűt), egyrét hajtjuk, hideg vízbe mártjuk és valamennyire kifacsarjuk. Aki a borogatást kapja, felemelt karokkal háttal áll fel annak, aki a borogatást adja. Erre az a beteget egyszer, kétszer, háromszor, négyszer a hideg lepedővel átöleli (hogy a hideget megszokja és a hirtelen hőmérséklet változás benne rossz érzést ne váltson ki), majd válltól térdig (kéz a lapadőben), csavarja fel a beteg testére a lepedőt. Erre aztán egy száraz lepedőt tesz, harmadiknak még egy gyapjú takarót helyez el és az egészet biztosítótűkkel rögzíti. Ennek megtörténte után az illetőt ágyba fekteti, még külön is betakarja és háromnegyed-két óra hosszat, aszerint, ki hogy bírja, háton fekve hagyja. Hosszabban tartó pakkolásnál esetleg óránként váltjuk a lepedőt.

Egy órai pakkolás után kellemes, meleg érzés kell, hogy az egész test átjárja, ellenkező esetben meleg vízzel telt edényeket a lábhoz, derékhoz tenni. Az utóhatás kiváltására- (mikor a megállapított idő elteltével lekerül a testről a pakkolás) - az illetőnek még vagy egy óra hosszat kell az ágyban maradni. Ágyban fekvő betegnél legalulra tesszük a gyapjú takarót, azután száraz lepedőt, végül 1-4 rétre hajtott nedves hideg lepedőt és ebbe fektetjük bele a beteget, úgy hogy a begöngyölésre szánt takarók légmentesen legyenek elhelyezve.

MELEG PAKKOLÁS

1/2 óra főzéssel szénapolyva, zabszalma, zsúrló, s fenyőágakból 5 l vízzel erős főzetet készítünk, melyet azután átszűrünk (lásd: szénaplyva fürdő) A pakkoláshoz vegyünk egy négyrét hajtott nagy lepedőt és helyezzük alkalmas edényben a leszűrt folyadékba és főzzük azt 5 percig. Ezalatt az ágyon vagy asztalon elkészítjük a pakkolásra szánt takarókat és pedig legalulra egy gyapjú takarót, erre egy lepedőt. Amikor ezzel elkészültünk, az 5 perc leforgása után a  forró lepedőt valaki segítségével kifacssarjuk és ráterítjük az ágyon vagy sztalon elkészített takarókra, melyre hirtelen ráteszünk még egy törölközőt, hogy anövényi anyagokkal kifőzött forró lepedőből felszálló gőzöket elfogjuk. Ekkor az álló helyzetben levő betegre ráterítjük az előbb elkészített pakkolást és azt biztosítótűkkel rögzítjük. Utána a beteget ágyba fektetjük. A bepakkolt rövid időn belül izzadni kezd, ekkor még a lábakat is meleg takarókba helyezzük. Néha megesik az a nem várt hatás, hogy hidegrázás következik be, amikor is a pakkolást haladéktalanul el kell távolítani és az előbb leírt módon újra meg kell ismételni.

A meleg pakkolásban 1/2-1 óráig is meg lehet maradni, ha kellemes közérzetet vált ki. A göngyölés levétele után a beteg még egy óra hosszat marad ágyban.

A meleg pakkolásnál mint láttuk, több veszüdésg van, de kitűnőbb a hatása, különösen a növényi meleg pakkolásoknak, melyek még súlyos esetben is eredményre vezethetnek. A gyenge, vérszegény, idősebb emberek pakkolása csak jóval rövidebb ideig tarthat. Némelykor a pakkolás után hideg lemosást is szoktak alkalmazni, mely azonban 1/2 órával az ágyból való felkelés után végeztessék.

HIDEG LÁBPAKKOLÁS

Általános testi felüdítést idéz elő, különösen ajánlható megerőltető kirándulások után, vértódulásnál, álmatlanságnál, de a láb izzadásánál is. A lábat ecetes vizes vászon kendőbe burkoljuk, úgy, hogy a kendők a lábra jól odatapadjanak, kétszeresen átfogjuk és azután a lábat még gyapjú kendőbe bepakkoljuk. Lábpakkolást úgy is szoktak csinálni, hogy vízbe mártott cérna harisnyát húzunk fel a lábunkra és arra azután még egy pár száraz gyapjú harisnyát veszünk fel, ezzel fekszünk le. Felkelés előtt  1/2 órával azonban a harisnyákat le kell venni. Ugyanígy készül a meleg borogatásképpen alkalmazott eljárás, amikor a cérna harisnyát a fentlevő főzetben kifőzzük, kifacsarjuk és így húzzuk fel; a meleg nedves harisnyára ugyancsak gyapjú harisnyát húzunk, ezzel fekszünk le és a felkelés előtt legalább 1/2 órával levetjük.

Visszérnél ilyen hideg borogatásként; reuma ellen, továbbá, ischiásnál meleg láb-borogatásokat készítünk.

Az itt elmondottak elbírálást bízzuk természetgyógyászra, illetve természetgyógyász-szakorvosra.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 62
Heti: 119
Havi: 810
Össz.: 231 828

Látogatottság növelés
Oldal: Hideg-meleg pakolás
Gyógynövények, gyógyhatásai - © 2008 - 2024 - gyogynovenyekgyogyhatasai.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »