Gyógynövények, gyógyhatásai

Minden, amit tudni érdemes a jótékony hatású gyógynövényekről, melyeket az emberiség évezredek óta ismer és alkalmaz!

flower032.jpg

DÍSZNÖVÉNYEK
Boldog az, akinek a keze tele van virággal - mondják Japánban, a kertek ősi hazájában. Vannak Japánban kertek, amelyekben csak krizantém nyílik, más kertekben csak nőszirom. Fáikat úgy nevelték, hogy százéves példányok is élnek virágdézsában. Kertjeiket gyakran tavaszi, nyári, őszi és téli kertekre osztják. Bennük minden fatörzs, minden falevél érvényesül, a fény és árnyék kiszámítottan változik. Mert kertjeikkel is az igaz formát, a tökéletest akarják megtalálni, ahogy a kínai festők is egy életen át csak egyetlen virágot festenek - orchideát, bambuszt, lótuszt, krizantémot. 
Alighanem ez a művészi vágy és az ötezer éves kert-kultúra szülte a keleti: kínai és japán kertek virágcsodáit, mert bár Európában régóta voltak kertek, de virágnemesítéssel csak a XVII. század óta foglalkoznak. A krizantém, az őszirózsa, a kamélia, a szegfű, a rózsa tudatosan nemesített növények voltak, amikor a XVII., XVIII.században Keletről Európába kerültek.

Ezeken az oldalakon is kivirított valamiféle kert: tavaszi, nyári, őszi és téli kert, amiről Gabriele Tergit ír A virágok regényében. A 29 színes tábla nem csak a legismertebb és manapság kedvelt kerti és szobai virágok gyűjteménye. Ahogy egy táblára kerültek, mintha egy ágyásba ültettük volna őket: az egyik napsütötte kertrészlet az egynári virágok tarkaságával, a másik hűvös balkon futó muskátlikkal, gumós begóniávak, fuksziával vagy falusi kert vidám zinniákkal, tátikával, violával. A téli kertbe virágos szobanövények kerültek, trópusi és szubtrópusi fajokkal.

A táblák összeválogatásával is tanácsot akartunk adni a kert tervezéshez, és tanácsot adunk a gondozáshoz is. Minden növény, amelyik valahol vadon él, a messzeségből magával hoz az ottani táj hangulatából valamit, de magával hozza sajátos szokásait, talaj és vízigényét is. S erre gondolnunk kell, amikor helyét megkeressük a kertben vagy a szobában, s amikor szürke városi életünk vidám kísérőjeként szegődik hozzánk. 

Egy kis bemutató:

lilasafrany.jpg

1. LILA SÁFRÁNY

(crocus vernus var. neopolitanus) Kultúrfaj; 5-10 cm; virágzás: február-március. Krokosz az ógörög neve a Földközi-tenger vidékén, a Mediterráneumban honos jóféle sáfránynak (C. sativus). Az elmúlt századok kedvelt fűszernövénye volt, bibéjének sárga festékanyagával a húslevest színezték. Valójában őszi virág volt. Ma már tirkán látni, helyére a kora tavaszi nemesített sáfrányok kerültek. Közös ősük az európai havasi réteken, nálunk a Bükk, a BAkony és a Nyugat-Dunántúl jóval alacsonyabban fekvő nyirkos rétjeire is leereszkedő tavaszi sáfrány (C.veernus). Magról, sarjgumókról szaporítható.

aranysafrany.jpg

2. ARANY SÁFRÁNY
(Crocus aureus).

Hazája a Balkán, Kisázsia; 5-87 cm;(február-március). A legtöbb sárga virágú kultórforma ősének tekinthető. Európában is régóta ültetik. Legközelebb az Al-Duna és a közeli Domogled-hegység száraz sziklapárkányain él. Laza, vízáterestő talajt igényel a kertben is. Nedves helyen hagymagumója megrohad. Magról, sarjgumóról szaporítható.

feherhunyor2.jpg

3. FEHÉR HUNYOR
(Helleborus niger).

Hazája a Mészkő-Alpok, az Appenninek, a Balkán; 15-30 cm (december-március). Helleborusz az ógörög neve. Mérgező hatását már az ókorban ismerték, fehér virágánál többre becszülték fekete gyökerét. (Latin nevében a niger =fekete szó a gyökérre vonatkozik.) Gyökérporát még a középkorban is fülzúgás, kelevény, görcs és téboly ellen ajánlották. A karácsonyirózsa (christrose) az Alpok táján hagyományos karáncsonyi dísz, hajtatják is. Tőosztással szaporítják.

teltemeto_virag.jpg

4. TÉLTEMETŐ

(Eranthis hiemalis)

Hazája Dél-Európa; 10-15 cm (február-március). Görögül er = tavasz, anthosz = virág. A télvége első virága. Olykor még a hóból hajtanak ki bimbói, s csak a virágzás után törnek elő levelei. Nálunk a Dunántúlon néhol vadon is él. Magról szaporítják, üde, humuszos talajon - árnyékban magától is terjed. Hajtaható.

A Dísznövények ABC-jét itt találod: Dísznövény ABC>>>



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 35
Heti: 250
Havi: 680
Össz.: 232 731

Látogatottság növelés
Oldal: Dísznövények
Gyógynövények, gyógyhatásai - © 2008 - 2024 - gyogynovenyekgyogyhatasai.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »