KAMILLAFÜRDŐ
Sokoldalú felhasználása miatt mesterségesen is termelik
Mint háziszer sehol sem hiányozhat. Virágzatának értéke a növényt hazai gyógynövényeink Kohinoorjává teszi. Itt csak külső felhasználását említem. (L. orvosi székfű)
Kamillás egész fürdőt készítünk kiütéstől megviselt és scrofulotikus gyermekeknek. Egy egész gyermekfürdőre 1/4 -1/2 kg teát forró vízzel leforrázunk és 10 percnyi állás után a megszűrt teát az elkészített melegfürdőhöz hozzáadjuk.
Ha a csecsemőket szél- és bélgörcsök zavarják és emiatt nyűgösek, úgy a naponta alkalmazott fürdőhöz kamilla forrázatot tegyünk. A kamilla fürdő mindenképpen pótolja a szénapolyva-, zabszalma- és fenyőfürdőket.
Elhanyagolt sebeknél fájdalom csillapító és sebet tisztító. Igen jótékonyan hatnak a fagyos daganatra és fagyos testrészre alkalmazott kamillafürdők. Gyulladásra, gennyesedő daganatra (furunkulus) gyors és biztos érlelő hatású a kamillakötés. (Lásd: szénapolyva kötés)
Kötöszövet-hártya gyulladásnál kamillateából készült borogatásokat és mosásokat végzünk, amikor az ólomecetes borogatásokkal nem érünk célt.
Aranyérre kamilla-kötést helyezzünk és lemossuk, főleg székelés után.
Fülfájdalmaknál kamilla-zacskókat melegen alkalmazunk, amilyen melegen csak elbírja a beteg és úgy rakjuk fel, mint a szénapolyva kötéseket. Ha hirtelen kis zsákot nem tudunk készíteni, úgy a sűrű lenvászon ruhán átszűrt teamaradékot összegöngyölve, melegen felkötjük a fülre.
Felfúvódásnál, kólikánál, bél- és hasfájdalmaknál a meleg kamilla-kötés elsőrendű hatású.
A kamilla gőze fülfájdalom, gennyesedő középrül-gyulladás, orrkatarrus eseteiben jó eredményű. Használhatjuk a kamilla gőzöket hólyagkatarrusnál is.
Főoldal>>> http://timcsigyogynoveny.blogspot.hu